A kávéörlő (2.)

Tartályos (dózeres) manuális örlő
A legtöbb ipari őrlő tartályba előre történő őrlésre van tervezve, így a barista dolga mindösszesen annyi, hogy egyszer-kétszer elhúzza a kart a tartályon (doser), hogy a megfelelő mennyiségű őrleményhez jusson. Ez a módszer nagyon gyors, és kényelmes, de van két fontos hibája: minden egyes kávéadag súlyát befolyásolja az, hogy az adagolótölcsérben mennyi kávé van, és hogy az a mennyiség folyamatosan változik. Másodsorban pl a kávézóban való vendég forgalom visszaesése miatt a gázok kibocsátásának (degassing) ideje változó lesz az őrlés után.
A degassing a gázok fokozatos kibocsátása, elsősorban a szén-dioxidé, illetve néhány illatanyagé, melyek a pörkölés során keletkeznek*. Ha már a kávé le van darálva a gázkibocsátás drámaian megnövekszik.
A CO2 mennyisége fontos, mert hatással van az áramlás mértékére (flow rate) az átszűrődés (percolation) alatt. Amikor a forró víz érintkezik a kávéval, erőteljesen szabadulnak fel a CO2 molekulák, ami taszítja a körülötte lévő folyadékot, ami növeli az áramlási ellenállást, de csökkenti az áramlás mértékét.
Az előre történő őrlésnél tehát az áramlás mértéke nem lesz következetes, mert az espresso-k olyan őrleményből készülnek, melyek változó mennyiségű szén-dioxidot tartalmaznak. A következetlen áramlási mérték így változó ízhez, testességhez, és erősséghez vezet.

On-Demand Örlő
Az “on-demand” őrlés többet ér az előre megőrölt kávéval szemben. Ennél az örlőnél minden egyes örlés után, a frissen őrölt kávé több aromát őriz meg, és az áramlás mértéke is következetesebb lesz. Ez azért van, mert az adagok(shot) állandó szén-dioxid tartalmú őrleményből készülnek. Az egyetlen hátránya az on-demand őrlésnek az, hogy minden adag kávé elkészítése több figyelmet, és időt igényel. Barista tanfolyamainkon on-demand kávé örlőket használunk.

admin