Espresso

Az Espresso egy kicsi, rendelésre készülő koncentráltan kávét tartalmazó folyadék a tetején kávékrémmel (créma). A folyadék és a kávékrém (créma) külön többfázisú rendszerek, melyek emulziót, szuszpenziót és oldatot tartalmaznak. A créma elsősorban CO2 (széndioxid) és vízgőz buborékok elegye beborítva folyadékhártyával, mely felületaktív anyagok vizes oldata. A créma tartalmazza még a kávébab falának szuszpenzált töredékeit, vagy a finomrészecskéket (ezek felelősek a tigriscsíkokért és a pettyezettségért), illetve emulzióban olyan olajokat, melyek az illatért felelősek. A espresso folyadék részben tartalmaz tehát oldhatatlan részeket, emulzióban lévő olajokat, szuszpenzált részeket és habzó gázbuborékokat.

Barista tanfolyam alatt az elmélet után általában az espresso készítésével kezdünk. A espresso elkészítése során a finomra őrölt, erősen tömörített kávéőrleményen átszűrődik (percolation) a nyomás alatt lévő forró víz. A víz kimossa a szilárd részeket, és olajokat a kávészemcsék felületéről, ahogy keresztüláramlik a kávéágyon (coffee bed) és a szilárd részeket és olajokat átereszti a csészébe.
A víz áramlásának mértéke függ a kávégépen beállított nyomástól, a kávéőrlemény mennyiségétől és az őrlés finomságától. A magasabb nyomás, bizonyos mértékig, növeli az áramlás mértékét; ez alatti nyomás esetén az áramlás mértéke csökken. A nagyobb adag és a finomabb őrlés növeli az áramlás ellenállását, és csökkenti az áramlás mértékét.
A víz mindig a legkisebb ellenállással halad keresztül a kávéágyon. Az a barista dolga, hogy előidézze nemcsak az áramlás ellenállásának megfelelő mennyiségét, hanem megfelelően előkészítve a kávét egyenletes ellenállást biztosítson a víz számára. A gyengén előkészített kávéágy sérülékeny, csatornásodást (channeling), vagyis egy bizonyos részen magas sebességű áramlást hoz létre.

admin